Hafta içi saat 14:00 ‘a kadar verilen siparişler aynı gün ücretsiz kargoya verilir

info@petyesin.com 0850 259 55 00 Pzt-Cu: 9-18 / Cts:9-13
Bana Özel Gösterimi Aç

Kediler Peynir Yiyebilir mi ?

BLOG Pet Yesin
2 dakika okuma zamanı

Peynirin girmediği buzdolabı sayısının oldukça az olduğunu söylemek mümkündür. Peynirin çok sık tüketilen bir gıda olması akla evde yaşayan evcil hayvanların peynirle olan ilişkisini getirir.

Kediler etçil beslenmek zorundadır. Ancak bu onların sadece et yemesi gerektiği anlamına gelmez. Kediler için etçil beslenme bizim anladığımızdan farklıdır. Kediler vücutlarının ihtiyaçlarını karşılamak için hayvansal proteine ihtiyaç duyarlar. Hatta yapılan bir araştırmaya göre evde yaşayan kedilerin günlük beslenmelerinin ortalama %52'si protein, %36'sı yağ ve %12‘si karbonhidrattan oluşmaktadır. Araştırma kedilerin et dışında gıdalar yediğini de göstermektedir.

Peynir de diğer tüm süt ürünleri gibi süt şekeri yani laktoz içerir. Kediler doğduklarında laktozu sindirecek enzimlere sahiptir. Enzimler sayesinde ilk birkaç ay boyunca rahatça anne sütü ile beslenebilirler. Ancak kediler sütten kesilmeye başladıkça laktozun sindirilmesini sağlayan laktüloz enziminin üretimi düşer. Kediler yaklaşık 1 yaşına geldiğinde bu enzimin üretimi tamamen sona erer. Laktüloz salgılanmaması aslında yetişkin kedilerin laktozu sindiremediğini göstermektedir.

"Kediler peynir yiyebilir mi?" sorusunun cevabı aslında biraz karmaşıktır. Yetişkin bir kedi içerisinde laktoz içeren herhangi bir gıda yediğinde laktoz sindirilmez ve bağırsaklarda fermente olur. Bu da hem şişliğe hem de gaz problemine yol açar. Şişkinliğe ek olarak bağırsaklardan sıvı gönderilmesi gerekirken bağırsaklara sıvı çekilir. Bu da ishale yol açar.

Kedilerin sindirim sisteminin süt ürünlerine verdiği tepki gıda alerjisine verilen tepkiden oldukça farklıdır. Kediler alerjik bir gıda tükettiğinde bağışıklık sistemi fizyolojik bir tepki verir. Ancak süt ürünleri tükettiğinde alerjiden kaynaklı gastrointestinal problem yaşamazlar direkt olarak gıdayı sindiremedikleri için rahatsız olurlar.

Kediler Ne Sıklıkla Peynir Yemeli?

Tüm süt ürünleri gibi peynirde de laktoz bulunur ancak peynirin içindeki laktoz miktarı sütün içerisindeki kadar çok değildir. Bunun sebebi aslında peynirin üretim şeklidir. Peynir yapılırken peynir altı suyu alınmaktadır. Laktozun büyük miktarı peynir altı suyunda kalmaktadır. İnek sütünde yaklaşık olarak 9 - 14 gram laktoz bulunmaktadır. Pastörize bir peynir de ise bu miktar 0,5 ile 4 gram arasında değişiklik göstermektedir. Bu nedenle kedilerin rahatsız olması için biraz fazla peynir yemesi gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre günlük 6 grama kadar laktoz kedilerde herhangi bir probleme yol açmamaktadır. Ancak bir günde 10 - 16 gram laktoz tüketimi ishale neden olabilmektedir. "Kediler peynir yerse ne olur?" sorusunun cevabının tek başına bir önemi yoktur. Kedinin ne kadar peynir yediği sürecin nasıl ilerleyeceği açısından daha önemlidir.

Etiketler

Yazar Hakkında

Diğer Yazılar