Hafta içi saat 14:00 ‘a kadar verilen siparişler aynı gün ücretsiz kargoya verilir

info@petyesin.com 0850 259 55 00 Pzt-Cu: 9-18 / Cts:9-13
Bana Özel Gösterimi Aç

Köpeklerin Tüy Dökülmesinde Alabileceğiniz Önlemler Nelerdir?

BLOG Pet Yesin
3 dakika okuma zamanı

Köpekler insanlarla iletişimi ve bağı en kuvvetli olan evcil dostlarımızdandır. Gerek fiziksel hareketleri gerekse komutsal tepkileri ile çoğu zaman neşeli ve enerjik görünürler. Fakat nasıl ki zaman zaman biz insanlarda beklenmedik olumsuz durumlar gözleniyorsa pet dostlarımız için de bu husus geçerlidir. Bu sorunlardan en yaygını köpeklerin tüy dökmesidir. Köpeklerde tüy dökülmesinin altında birden çok sebep yatıyor olabilir.

Köpeklerde Tüy Dökülmesi

Köpeğimin Tüylerini Çok Seviyorum, Ama Dökülüyor

Köpeğinizin yumuşacık tüyleri arasında elinizi gezdirmeyi ve huzur bulmayı çok seviyor olabilirsiniz. Fakat eğer köpeğinizde tüy dökülmesi sorunu gözlemlediyseniz biraz tadınız kaçabilir. Köpeklerde tüy dökülmesi dönemsel, fiziksel veya bir hastalığa bağlı olarak görülebilir. Pet arkadaşınızın yeme düzenini, enerjisini ve tüy sağlığını düzenli olarak kontrol etmek onun sıkıntılarını daha erken fark edebilmenizi sağlayacaktır.

Köpeğimin Tüyleri Neden Dökülüyor?

Köpeğinizin bağışıklık sistemine bir parazitin saldırması, hormonların dengesinin değişmesi, virüs veya bakteriye maruz kalma, stres, alerji, sağlıksız beslenme, gerektiğinden çok ve fazla yardımcı ürün kullanarak yıkanma, psikolojik dalgalanmalar gibi durumlar tüylü dostunuzda tüy dökülmesi problemine yol açabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaştıysanız ilk olarak paniklememeniz gerekmektedir. Evcil dostunuzun alışkanlıklarının, huylarının ve sağlığının en yakın gözlemcisi siz olduğunuz için köpeğinizin tüy dökme sıklığını ve yoğunluğunu takip etmeniz gerekmektedir. Veteriner hekiminiz bu durumu aşma konusunda size gereken desteği verecek ve uzman görüşünü bildirecektir. Bunun yanında kendi kişisel önlemleriniz ile de tüylü dostunuzun kendini daha rahat hissetmesini sağlayabilmeniz mümkündür.

Köpeğim Eski Tüylerine Nasıl Kavuşacak?

Köpekler, aktif ve büyümeye eğilimli bir yapıda oldukları için zaman zaman mutlaka tüy dökeceklerdir. Zaten erişkinliğe doğru ve özellikle mevsim geçişlerinde görülen tüy dökülmeleri veteriner hekimlerce normal kabul edilmektedir. Bu dönemlerdeki dökülmelerin sebebi, deride yeni tüylerin çıkışına imkan tanımak ve dış parazitlere karşı daha sıkı ve yeni bir tüy bariyeri oluşturmaktır. Ama eğer köpeğinizdeki tüy dökülmesini engellemek istiyorsanız, düzenli taramalar yapmanız gerekmektedir. Bebeklikten itibaren tüylü dostunuza taramayı sevdirirseniz, işiniz çok daha kolay hale gelecektir. Tarama yöntemi ile dökülmeye meyilli tüyleri tek seferde toplayabilirsiniz. Böylece yeni tüylerin çıkışına zaman kazandırmış olursunuz. Bunun dışında uzun yolculuklar, şehir ve ortam değişimleri, ses yükseltilmesi, yabancı biriyle tanışma gibi ani olaylar köpekte strese ve buna bağlı olarak tüy dökülmesine ortam hazırlayabilmektedir. Evcil arkadaşınızı bu tarz olaylardan uzak tutmanız da onun psikolojisi ve sağlığı için büyük önem arz etmektedir.

Köpeğim Çok Tüy Döküyor, Yoksa Hasta mı?

Evcil dostunuzun iç ve dış parazit aşıları geciktiğinde patolojik etkenler devreye girmekte ve bu da tüy dökülmesine zemin hazırlayabilmektedir. Dış parazitlerden sayılan pire, kene, bit gibi mikroorganizmalar deriye yerleşerek deri yaralarına, deride soyulma ve deliklere, bunun sonucu olarak da tüy dökülmelerine yol açarlar. Köpeklerdeki viral gençlik hastalığı ve uyuz da bu konuda büyük bir tehlikedir. Mide ve bağırsak kurtları gibi iç parazitler de, önlenemediği durumda köpeklerde tüy dökülmesine neden olur. Bunun önüne geçmek için veteriner hekim kontrolünde düzenli iç-dış parazit aşıları yapılmalı ve ilaç tedavisi için danışılmalıdır.

Köpeklerde Tüy Dökülmesinde Beslenme ve Diyetin Etkisi

Köpeklerin hayatında da tıpkı biz insanlar gibi değişik evreler bulunmaktadır. Bebeklik, yavruluk, ergenlik, erişkinlik ve dişiler için hamilelik, doğum sonrası gibi evrelerden bahsedilebilmektedir. Bu dönemlerin her birinde pet dostunuzun kg, boy, protein ve kalsiyum ihtiyacı, karbonhidrat oranı gibi ölçütlere bakılarak beslenmesi gerekmektedir. Deri ve tüy sağlığı için bir diğer etmenin de beslenme ve diyet olduğu konusu unutulmamalıdır.

Etiketler

Yazar Hakkında

Diğer Yazılar