Hafta içi saat 14:00 ‘a kadar verilen siparişler aynı gün ücretsiz kargoya verilir

info@petyesin.com 0850 259 55 00 Pzt-Cu: 9-18 / Cts:9-13
Bana Özel Gösterimi Aç

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

BLOG Pet Yesin
4 dakika okuma zamanı

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Nasıl Ortaya Çıktı? İşte Hayvanları Koruma Gününün Önemi ve Hayvan Hakları...

Hayvanlar tıpkı insanlar gibi bu dünyanın bir sahibi ve yine tıpkı insanlar gibi dünyada çeşitli haklara sahipler. Dünyanın sürdürülebilir olması için hayvanlara ihtiyaç varken bunun yanında karşılıksız sevgiyi sonsuz dostluğu öğrenebilmek için tadabilmek için de hayvanlara ihtiyacımız var. Tüm dünyada kutlanan 4 Ekim hayvanları koruma günü ilk olarak 1931 yılında Floransa'da kabul edilmiştir. Peki Hayvanları Koruma Günü'nün anlamı nedir? Hayvan hakları nelerdir? İşte Hayvanları Koruma Günü'ne dair tüm detaylar...

Dünyamızı güzelleştiren ve yaşanabilir bir hal almasına neden olan hayvanlar ne yazık ki kimi zamanlarda istemedikleri şeylere maruz kalabiliyorlar. Bu durum birçoğumuzun canını sıkarken onları korumak ve kötü şeylere maruz kalmamalarını sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Hayvanları korumak için tüm dünya genelinde kabul edilen 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü'de farkındalık yaratabilmek onların sesini duyurabilmek için önemli bir yere sahip. İşte 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü'ne ve hayvan haklarına dair bilinmesi gerekenler...

Hayvanları Koruma Günü Ne Zaman ve Nasıl Ortaya Çıktı?
Hayvan haklarını korumak isteyen kişiler 1822 yılında İngiltere de bir araya gelerek ilk hayvan koruma birliğini kurarlar. Ülkemizde Hayvanları Koruma Derneği 1908 yılında kuruldu. Aynı amaçla dernekler birleşerek Hollanda’nın başkenti Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu oluşturdular. 
1931 yılında Floransa’da toplanan bu kuruluş dünya üzerinde yok olma tehdidi altında bulunan hayvan türlerine dikkat çekmek üzere 4 Ekim’i Hayvanları Koruma Günü ilan etti. Bu günün amacı; evrende insanlardan başka canlılar olduğunu anlamak, onların yaşam alanlarına müdahale etmemek, yaşama hakkına saygı duymaktır. Evde beslenen hayvanlara merhametli davranmak, koruyup kollamak, iyi koşullarda beslenmeleri, duyarlı davranılması konusunda farkındalık yaratmaktır.

Hayvan Hakları Nelerdir?
15 Ekim 1978'de Paris UNESCO evinde ilan edilen Hayvan Hakları Evrensel Bildirisine göre genel olarak hayvan hakları şu şekildedir;

1. Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.

2. Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. Bir hayvan türü olan insan , öbür hayvanları yok edemez. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez. Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma, ve korunma hakları vardır.

3. Hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce eylem yapılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa, bu bir anda, acı çektirmeden ve korkutmadan yapılmalıdır.

4. Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılmanın her çeşidi bu hakka aykırıdır.

5. Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan bir türden olan bütün hayvanlar uyumlu bir biçimde türüne özgü yaşam koşulları ve özgürlük içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptir.

6. İnsanların yanlarına aldıkları bütün hayvanlar doğal ömür uzunluklarına uygun sürece yaşama hakkına sahiptir. Bir hayvanı terk etmek acımasız ve aşağılık bir davranıştır.

7. Bütün çalışan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.

8. Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir.

9. Hayvan beslenmek için yetiştirilmişse de bakılmalı, barındırılmalı, taşınmalı, ölümü de acı çektirmeden ve korkutmadan olmalıdır.

10. Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır.

11. Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı suçtur.

12. Çok sayıda yabani hayvanın öldürülmesi demek olan her davranış bir soykırım, yani bir suçtur.

13. Hayvan ölümüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanın öldürüldüğü şiddet sahneleri sinema ve televizyonda yasaklanmalıdır.

14. Hayvanları koruma ve savunma kuralları, hükümet düzeyinde temsil olunmalıdır. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.


Etiketler

Yazar Hakkında

Diğer Yazılar